Mařák Julius
(1832–1899)
* 29.3. 1832 Litomyšl – † 8.10. 1899 Praha
Vývojčeské moderní krajinomalby je spjat s osobností Julia Mařáka.
Narodil se v Litomyšli, kde ho se základy malířství seznámil A. Dvořák a s hudbou učitel mladého B. Smetany, J. Chmelík.
Když se Mařák rozhodl pro malířství, neodpustil si poznámku: „…nikdy se nestane velkým umělcem ten, kdo nemá hudebního sluchu…“.
V letech 1852-1853 byl zapsán v krajinářské škole M. Haushofera, od podzimu roku 1853 se soukromě školil u L. Rottmanna a E. Schleicha v Mnichově, který opustil roku 1855.
V následujícím období cestoval po Čechách a pravidelně navštěvoval Vídeň, kde se seznámil v roce 1858 s technikou leptu.
Od roku 1860 působil jako učitel kreslení a přispíval svými kresbami do různých časopisů.
Od roku 1882 se podílel, díky podnětu svého velkého příznivce J. Hlávky, na výzdobě Národního divadla.
Od roku 1887 působil na pražské Akademii, kde vedl dvanáct let krajinářskou školu. Vychoval zde naše významné krajináře přelomu století mezi které patří: František Kaván, Antonín Slavíček, Jan Honsa, Alois Kalvoda, Otakar Lebeda, Bohuslav Dvořák, Jaroslav Panuška, Ferdinand Engelmüllera, Josef Ullmann a další malíři.
Julius Mařák proslul jako malíř a kreslíř romantických lesních interiérů, které dokázal zachytit s neobyčejnou živostí, smyslem pro detail i malířskou monumentalitu. Zachycoval krajinu za různých denních dob i atmosférických situací. O vynikajících kresbách měkkým uhlem napsal A. Matějček: „Nikdy dříve nebylo dosaženo kresbou takového bohatství tvarů v prostoru, ovzduší a světle, jako v těchto hebkých a přitom pevně konstruovaných uhlokresbách, v nichž celek i detail, půda i vegetace, světlo a vzduch tvořily jednotu obrazu tolik reálného kolik poetického…“
Soubor Mařákových prací je nejucelenější a největší autorskou kolekcí v naší sbírce.